young-woman-touching-smooth-skin-of-her-legs-in-be-p52mpw6.jpg

Jak pozbyć się pajączków na nogach?

Pajączki na nogach to dla wielu osób, w tym głównie kobiet, problem natury estetycznej. I chociaż nie da się ukryć, że pękające naczynka nie wyglądają ładnie, to kwestia jest znacznie bardziej skomplikowana i nie ogranicza się tylko do samego wyglądu. Wprost przeciwnie, ponieważ tzw. pajączki są pierwszą oznaką zaburzeń krążenia, więc warto na nie reagować jak najwcześniej. W dzisiejszym wpisie skupimy się nie tylko na usuwaniu objawów, ale również przyczyn, aby problem nie nawracał. Jeśli męczą Cię nieestetyczne pajączki na nogach, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Pajączki na nogach - co to jest?

Pajączki to popularna nazwa tzw. teleangiektazji, czyli rozszerzonych naczyń krwionośnych, które widoczne są spod cienkiej warstwy skóry. Potoczna nazwa "pajączki" ma swoje źródło w wyglądzie zmian, ponieważ rozgałęziony system cienkich naczynek przypomina pajęczaki. Teleangiektazje w obrębie nóg powstają zazwyczaj w trzech miejscach:

 • na udach,
 • w okolicy podkolanowej,
 • w okolicy kostek.


Za ich powstawanie odpowiada wiele czynników, które omówimy w następnym akapicie. Jednak warto wspomnieć, że te zmiany są często uwarunkowane genetycznie, więc jeśli problem pojawiał się w rodzinie (np. u mamy lub babci), to niestety istnieje duże ryzyko, że i Tobie przyjdzie się z nim zmierzyć. Na szczęście w obecnych czasach mamy znacznie więcej możliwości skutecznej walki z tego typu zmianami, dzięki czemu są mniej uciążliwe niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Jakie są przyczyny powstawania pajączków na nogach?

Pajączki na nogach nie biorą się z niczego, lecz ciągle nie znamy pełnej listy powodów ich powstawania. Jednak z dużą pewnością można wyodrębnić kilka z nich, które są zdecydowanie najczęstsze. A poznanie przyczyn, to pierwszy krok do zwalczenia tych nieestetycznych zmian. Dlaczego? Po pierwsze, w zależności od przyczyny powinno się obrać metodę leczenia, która w danym przypadku przyniesie najwięcej korzyści. A po drugie, pajączki mają tendencję do powracania, więc warto wiedzieć, jak powstają, aby ograniczyć ryzyko ich ponownego wystąpienia.

Przyczyny powstawania pajączków na nogach:

 • siedzący lub stojący tryb życia,
 • brak ruchu,
 • uwarunkowania genetyczne (dziedziczenie),
 • nieprawidłowa postawa (np. zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia),
 • używki (np. palenie papierosów),
 • ciąża,
 • nadwaga i otyłość,
 • zbyt wysoka temperatura (np. gorące kąpiele),
 • ciężka praca fizyczna,
 • niedobór witamin i minerałów,
 • noszenie obcisłych ubrań.


Jak widać, do pękania naczyń krwionośnych i w efekcie do powstania tzw. pajączków prowadzi wiele czynników. A wiele z nich związanych jest ze zbytnim obciążeniem kończyn dolnych, np. poprzez długie stanie w jednej pozycji. W związku z tym pierwszym krokiem powinno być wyeliminowanie takich szkodliwych zachowań i zagrożeń. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale wprowadzenie aktywności fizycznej i większej liczby warzyw, owoców i suplementów to już krok w stronę sukcesu. Warto również postawić na luźniejsze ubrania, ograniczyć używki i zrezygnować z gorących i długich kąpieli. Jednak zapobieganie to jedno, a leczenie drugie, dlatego w dalszej części artykułu odpowiemy sobie na pytanie: co na pajączki na nogach?

Co na pękające naczynka na nogach?

Pękanie naczynek na nogach to z pewnością uciążliwy problem i to nie tylko ze względów kosmetycznych, ale również zdrowotnych. Jeśli już wiesz, jak ograniczyć ryzyko ich powstawania, to teraz warto się zastanowić, jak pozbyć się powstałych już pajączków. I chociaż nie jest to łatwe, to możliwe, także w zaciszu czterech ścian. Oczywiście, metody leczenia mają różną skuteczność, która wynika m.in. ze stopnia zaawansowania problemu, jednak połączenie leczenia i profilaktyki powinno przynieść satysfakcjonujące rezultaty. Niewielkie naczynka na nogach można z powodzeniem wyleczyć samemu, ponieważ popularne domowe sposoby są wtedy wystarczająco skuteczne. Jednak bardziej widoczne naczynia krwionośne, którym nierzadko towarzyszy opuchlizna wymagają profesjonalnej pomocy w gabinetach kosmetycznych, a często również konsultacji lekarskiej. Jednak warto, ponieważ nieleczone pajączki mogą prowadzić do stanów zapalnych i przewlekłej niewydolności żylnej oraz utrudniać prawidłowy przepływ krwi. Poniżej przedstawimy Wam zarówno domowe sposoby na pajączki, jak i te bardziej profesjonalne.

Jak pozbyć się pajączków na nogach - domowe sposoby?

Każde leczenie, także to domowe, wymaga połączenia profilaktyki, czyli oddziaływania na przyczynę oraz usuwania popękanych naczynek. O pierwszym etapie wspomnieliśmy już wyżej, czyli eliminacja szkodliwych nawyków. A jak wygląda leczenie? Jest kilka sposobów, które warto ze sobą połączyć dla uzyskania lepszych efektów.

 • trzymanie nóg powyżej linii tułowia


Prosty sposób, który można wykorzystać podczas odpoczynku. Wystarczy tylko podłożyć pod nogi poduszkę, co wyreguluję krążenie krwi i odciąży nogi.

 • zdrowa dieta, bogata w witaminy (głównie: witamina C, E i PP) oraz minerały


To, że dieta ma duży wpływ na zdrowie i urodę nie podlega dyskusji. W związku z tym warto wpleść w swój jadłospis takie produkty, które wzmocnią naczynia krwionośne i tym samym ograniczą problem ich pękania. W tym celu możesz sięgnąć po owoce i warzywa, które zawierają w sobie witaminę C (np. cytrusy i czerwona papryka), która uszczelnia i uelastycznia naczynka, witaminę E (np. ryby i oleje roślinne), która usprawnia krążenie krwi oraz witaminę PP (np. chude mięso i rośliny strączkowe), która zmniejsza przepuszczalność naczynek krwionośnych. Jeśli chodzi o minerały, to w przypadku problemów żylnych poleca się szczególnie krzem, ponieważ obniża ciśnienie krwi.

 • kremy, maści i kosmetyki do stosowania zewnętrznego


Na popękane naczynka można działać również zewnętrznie i stosować kremy lub balsamy bezpośrednio na skórę. W składzie takich preparatów można zazwyczaj znaleźć hesperydynę, rutynę, diosminę oraz rutozyd, które mają działanie ochronne i wzmacniające. Często można też spotkać kosmetyki z kasztanowca, które wykazują podobne działanie. Oczywiście, tutaj liczy się przede wszystkim systematyczność, więc należy uzbroić się w cierpliwość.

Profesjonalne leczenie pękających naczynek na nogach

Domowe sposoby na popękane naczynka na nogach są skuteczne, jednak wymagają często sporej cierpliwości oraz systematyczności, więc na efekty trzeba czekać. Co więcej, lepiej działają w przypadku drobnych naczyń, a jeśli problem jest zaawansowany, to defekt kosmetyczny będzie nadal widoczny. Być może mniejszy, lecz ciągle zauważalny, co dla niektórych osób dalej będzie nie do zaakceptowania. Wtedy dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej, które szybciej i efektywniej uporają się z problemem. Należy pamiętać, że czasami poważne stany zapalne i efekt mocno rozszerzonych naczynek może wymagać zgody doktora, więc w razie bardzo zaawansowanego problemu trzeba skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.

A jak wygląda zamykanie naczynek w salonach kosmetycznych?

W profesjonalnych gabinetach kosmetycznych stosuje się zazwyczaj metody laserowe, które zamykają naczynia bez uszkadzania okolicznych tkanek. Laseroterpia nie jest techniką inwazyjną, w związku z czym jej przeprowadzenie jest bezpieczne, chociaż niektóre pacjentki mogą odczuwać lekki dyskomfort w czasie zabiegów. W celu jego zminimalizowania zaleca się stosowanie kompresów łagodzących pieczenie. Poza tym pajączki naczyniowe można również usunąć za pomocą tzw. elektrokoagulacji, czyli prądu o wysokiej częstotliwości. I wreszcie ostatnia i zdecydowanie najbardziej zaawansowana metoda, którą częściej wykonuje się w gabinetach lekarskich niż salonach odnowy estetycznej, czyli ablacja. Ten zabieg stosuje się w przypadku nabrzmiałych żył i żylaków, a polega na termicznej izolacji naczyń.

Jak pozbyć się pękających naczynek - podsumowanie?

Pękające naczynka na nogach to częsty problem występujący na obszarze kończyn dolnych, który jest nie tylko defektem kosmetycznym, ale również oznaką problemów układu krążenia. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów należy odpowiednio zareagować, aby ograniczyć ich dalszy rozwój. W tym celu najlepiej sprawdza się połączenie profilaktyki i leczenia, ponieważ zmiana nawyków życiowych i odpowiednia pielęgnacja mogą naprawdę wiele zdziałać. Jednak, jeśli problem jest znacznie bardziej zaawansowany, to będzie wymagał stanowczych działań, w tym konsultacji lekarza. Jedno jest pewne, bez względu na stan żył i nóg, zawsze można podjąć odpowiednie kroki zaradcze, np. poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków. A im wcześniej się je podejmie, tym lepiej, dlatego zachęcamy do działania.

Newsletter