female-face-pfpphy3.jpg

Jak pozbyć się wągrów?

Zaskórniki, zwane też wągrami, to nieestetyczne czarne lub rzadziej białe "kropki" na twarzy występujące głównie w okolicach czoła, nosa i brody. Walka z nimi jest niezwykle uciążliwa, gdyż często mają podłoże genetyczne. Na szczęście "uciążliwa" nie oznacza niemożliwa i jest wiele sposobów ich likwidacji. Część z nich może być z powodzeniem wykorzystana w domowych warunkach, z kolei inne wymagają wizyty w salonie kosmetycznym. W tym artykule skupimy się zarówno na pielęgnacji domowej, jak i profesjonalnej, ponieważ właśnie takie połączenie daje najlepsze efekty. Zapraszamy więc do artykułu, z którego dowiecie się, jak pozbyć się wągrów i dogłębnie oczyścić skórę twarzy.

Czym są i jak powstają wągry?

Zaskórników nie powinno utożsamiać się z trądzikiem, gdyż te dwa problemy mogą występować osobno. Wągry są rezultatem rozszerzonych porów, które zapychają się wydzieliną łojową, czyli sebum, a ta z kolei najczęściej pojawia się w nadmiarze właśnie w okolicy brody, nosa oraz czoła. Wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników:

  • zaskórniki otwarte, które przypominają małe, czarne kropki,
  • zaskórniki zamknięte, które przybierają postać drobnej, białej kaszki.


Czasami można spotkać się jeszcze z innymi zmianami skórnymi, których jednak nie powinno uważać się za wągry. Mowa o kaszakach i prosakach, które są zazwyczaj większe i wyglądają niczym ropne wypryski. Mogą też pojawiać się na innych częściach ciała, czyli wszędzie tam, gdzie występują mieszki włosowe. Jednak za powstawanie każdego z tych problemów skórnych odpowiada m.in. nadmierna produkcja sebum. Na szczęście odpowiednie podejście do pielęgnacji skóry pozwala ograniczyć, a wielu przypadkach wręcz wyeliminować takie niedoskonałości.

Jak pozbyć się zaskórników - domowe sposoby

Walkę o piękną skórę twarzy warto rozpocząć już we własnej łazience. I chociaż zaskórniki to uciążliwy problem, to niektóre domowe sposoby świetnie się sprawdzą w ich oczyszczaniu - szczególnie, gdy problem nie jest zbyt zaawansowany. Oczywiście należy pamiętać, że produkcja sebum to nieustanny proces, więc tylko systematyczna pielęgnacja zapewni zdrowy i promienny wygląd cery. Co więcej, ważna jest nie tylko systematyczność, ale również rodzaj stosowanych kosmetyków, a także dieta. W końcu znane powiedzenie mówi " jesteś tym, co jesz", więc źle zbilansowana dieta bogata w cukry oraz tłuszcze musi odbić się na stanie skóry. Na szczęście, wszystko można zmienić, a wprowadzanie nowych i zdrowych nawyków do swojej codzienności to czysta przyjemność. Jak więc pozbyć się wągrów w domowych warunkach? Kilka sprawdzonych sposobów znajdziecie poniżej.

Odpowiedni dobór kosmetyków

Pierwszym krokiem jest odpowiedni dobór kosmetyków, które nie tyle usuną wągry, ile zapobiegną ich powstawaniu. Kosmetyki powinny być przede wszystkim właściwe dobrane do rodzaju cery, która w tym przypadku jest zazwyczaj tłusta lub mieszana (nadmiar sebum na czole, nosie i brodzie i sucha lub normalna skóra na policzkach). Jednak w walce z wągrami nie wystarczy tylko sięgnąć po krem do twarzy przeznaczony do danej skóry, ale trzeba zwrócić baczną uwagę na skład lub właściwości. Kategorycznie odradza się kosmetyki z substancjami komedogennymi, czyli zaskórnikotwórczymi (ang. comedo - zaskórnik). Ich lista jest dość długa, ale poniżej podajemy składniki występujące najczęściej. Warto ją zapisać, co pozwoli unikać preparatów, które je zawierają.

  • masło kakaowe oraz kokosowe,
  • olej kokosowy,
  • parafina,
  • algina,
  • karbomer,
  • lanolina,
  • witamina E,
  • ekstrakt z alg,
  • alkohol cetylowy,
  • karagen,
  • kwasy tłuszczowe.


Zamiast nich doskonale sprawdzają się kremy mocno nawilżające oraz łagodzące (np. z witaminą B3). Dobrym pomysłem jest też wybór preparatów delikatnie złuszczających (np. zawierające kwasy owocowe) oraz z retinolem.

Systematyczny peeling twarzy

Obowiązkowym punktem domowej pielęgnacji skóry ze skłonnościami do zaskórników jest peeling. Do wyboru jest kilka różnych opcji, które warto przetestować we własnym zakresie, a w razie potrzeby stosować zamiennie. Mowa o peelingu drobno i gruboziarnistym, enzymatycznym oraz kawitacyjnym. Odpowiadają one za złuszczanie martwego naskórka oraz odetkanie gruczołów łojowych, co jest kluczowym czynnikiem przy usuwaniu wągrów. Peeling uprzednio oczyszczonej z resztek makijażu twarzy, powinno się przeprowadzić przynajmniej raz w tygodniu, a w razie potrzeby częściej. Warto wspomnieć o peelingu kawitacyjnym, w którym złuszczanie naskórka przeprowadza się za pomocą niewielkiego urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe. Przez długi czas taki zabieg przeprowadzano w salonach piękności, jednak coraz większa dostępność urządzeń kosmetycznych pozwala na wykonywanie go w warunkach domowych, co ułatwia usuwanie wągrów.

Dobrze zbilansowana dieta

Nawet najlepsza pielęgnacja twarzy nie rozwiąże całkowicie problemu, jeżeli jego źródło tkwi w źle zbilansowanej diecie. Wągry to objaw zanieczyszczonej skóry, a jej stan jest uzależniony od zanieczyszczenia organizmu. Warto więc zwrócić większą uwagę na swoje posiłki, gdyż to, co jemy wpływa na stan naszej cery. Przede wszystkim należy zminimalizować lub całkowicie odstawić używki, w tym przede wszystkim papierosy. Substancje zawarte w dymie nikotynowym bardzo szkodzą skórze i przyczyniają się do zanieczyszczenia całego organizmu. Przy czynnym paleniu nawet najlepsze zabiegi kosmetyczne nie zlikwidują całkowicie problemu. Do powstawania wągrów przyczyniają się również produkty słodkie oraz smażone (odpowiednio cukier i tłuszcze) i bardzo przetworzone. Co więc jeść, aby poprawić stan swojej skóry i pozbyć się wągrów? Polecamy:

  • produkty bogate w witaminy A oraz C: marchew, cytrusy, szpinak, wątróbka, pietruszka, kapusta itd.
  • antyoksydanty: zielona herbata, cynamon, kurkuma, imbir, oregano,
  • naturalne probiotyki: jogurty naturalne, kefir, kiszone warzywa,
  • żywność bogata w mikroelementy (szczególnie selen i cynk): nasiona chia, kasza gryczana, podroby, produkty zbożowe, ryby, ostrygi.
  • pełnowartościowe białko: ryby, drób, jajka.


Jak pozbyć się wągrów - profesjonalne metody

Niestety wągry to często dość zaawansowany problem i wielu przypadkach może pomóc tylko profesjonalne odetkanie porów i oczyszczanie skóry u kosmetyczki. Każdy salon oferuje przynajmniej kilka różnych zabiegów. Peeling kawitacyjny, który został opisany w poprzednim akapicie to zdecydowanie najczęstsza metoda i przeprowadza się ją kilka razy w ciągu paru tygodni. Ten sposób łączy się zazwyczaj z dodatkowymi zabiegami (np. maseczką nawilżającą), aby wzmocnić pozytywne efekty peelingu. Poza tym można się też zdecydować na oczyszczanie manualne, jonoforezę, złuszczanie kwasami oraz mikrodermabrazję diamentową. Każdą z tych metod omówimy pokrótce niżej.

Oczyszczanie manualne

Zabieg manualny to niejako fizyczne oczyszczanie twarzy z wągrów. Polega na dosłownym wyciskaniu zalegającego łoju z porów skóry, jednak stanowczo odradzamy przeprowadzanie tego zabiegu samodzielnie. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze, skóra musi zostać odpowiednio oczyszczona i przygotowana, co trudno osiągnąć w domowych warunkach. Po drugie, nieumiejętne wyciskanie wągrów może skutkować powstawaniem blizn, a przecież nie chcemy zastąpić jednego problemu innym. Po trzecie, własnoręczne wyciskanie łoju z porów może je dodatkowo zanieczyścić, a to tylko zaogni problem. W związku z tym oczyszczanie manualne należy przeprowadzać tylko i wyłącznie w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. A jak wygląda sam zabieg? Na początku następuje dokładny demakijaż, który usuwa ze skóry wszystkie zanieczyszczenia oraz pozostałości kremów i domowych preparatów. Następny krok to peeling, którego zadaniem jest usunięcie martwego naskórka i otwarcie porów. Na tak przygotowaną twarz nakłada się preparat rozpulchniający, a skóra zostaje wystawiona na działanie pary, która maksymalnie rozszerza pory. Dopiero wtedy kosmetyczka przystępuje do manualnego oczyszczania cery. Zabieg kończy się dokładną dezynfekcją oraz nałożeniem maseczki ściągającej. Ta metoda jest niezwykle skuteczna, jednak zaleca się jej okazjonalne wykonywanie, ponieważ zbyt częste rozpulchnianie skóry może doprowadzić do utraty jej elastyczności w późniejszym wieku.

Jonoforeza

Jonoforeza to zabieg polegający na wprowadzeniu w głębsze warstwy skóry substancji przeciwłojotokowych, antybakteryjnych i delikatnie złuszczających. Jest to metoda bezbolesna, która wykorzystuje prąd galwaniczny do wtłaczania wyżej wspomnianych substancji. Najlepsze efekty otrzymuje się po ok. 2-3 zabiegach, a jonoforezę warto łączyć także z innymi sposobami na usuwanie wągrów. Dzięki temu osiąga się zdecydowanie szybsze rezultaty.

Złuszczanie kwasami

Złuszczanie kwasami lub opisaną niżej mikrodermabrazję diamentową wykonuje się przy dużym natężeniu wągrów i bardzo zaawansowanym problemie. W tej metodzie stawia się przede wszystkim na silne preparaty (np. kwas salicylowy lub glikolowy) albo mieszankę kilku kwasów, w celu całkowitego odetkania porów i oczyszczenia skóry twarzy z nadmiaru sebum. Już pierwsza wizyta powinna przynieść pozytywne rezultaty, jednak najczęściej wykonuje się serię zabiegów (2-4x) w odstępie kilku tygodni, a częstotliwość wizyt dobierana jest indywidualnie do klientki.

Mikrodermabrazja diamentowa

Mikrodermabrazję wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w głowicę diamentową, które generuje duże ciśnienie dające efekt złuszczania naskórka. Ten zabieg często łączy się z innymi metodami (np. oczyszczanie kwasami), dzięki czemu skóra jest dogłębnie oczyszczona, a efekty utrzymują się dłużej. Zaleca się przeprowadzenie kilku zabiegów, co około 2 tygodnie. Mikrodermabrazję stosuje się również przy innym problemach skórnych, więc taki zabieg jest bardzo kompleksowy i poprawia ogólną kondycję cery.

Podsumowanie

Zatkane gruczoły łojowe potocznie zwane zaskórnikami lub wągrami nie tylko szpecą, ale mogą być również oznaką niewłaściwej pielęgnacji twarzy lub złej diety. I chociaż walka z nimi bywa trudna, to na szczęście można się ich pozbyć raz na zawsze. W tym celu warto połączyć domowe sposoby oczyszczania skóry z profesjonalnymi metodami, dzięki czemu rezultaty pojawią się szybciej i będą trwalsze. Kluczem do sukcesu jest często zmiana nawyków i właściwa higiena, a przy zaawansowanych problemach (np. o podłożu genetycznym) pomogą także okresowe wizyty w salonach kosmetycznych.


Zobacz urządzenia

-10%
 Dermaroller DRS540

Dermaroller DRS540

19,80 zł  22,00 zł  Zobacz
Najniższa cena w przeciągu 30 dni: 19,80 zł 
-20%
 Dr. Pen N2-W

Dr. Pen N2-W

183,99 zł  229,99 zł  Zobacz
Najniższa cena w przeciągu 30 dni: 183,99 zł 

Newsletter