cropped-of-african-girl-demonstrating-her-beautifu-nfuu9rb.jpg

Zabieg HIFU

Zabieg HIFU ( high-intensity focused ultrasound - z angielskiego) to ciągle nowość w branży beauty, co przekłada się na jego stosunkowo wysoką cenę. Jednak zdobywa on coraz większą popularność i to nie tylko wśród fanów medycyny estetycznej. Dlaczego? Z prostego powodu – rezultaty są więcej niż zadowalające, a gładka i jędrna skóra jest warta każdych pieniędzy. Ponadto zabieg jest nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny, ponieważ nie wymaga użycia skalpela i nie narusza ciągłości tkanek. Sekret tkwi w ultradźwiękach, które odpowiadają za poprawę napięcia skóry, zwiększenie elastyczności i produkcję włókien kolagenowych, a także redukują nadmiar tkanki tłuszczowej. Zabieg idealny? Dla wielu osób na pewno, dlatego warto się mu lepiej przyjrzeć. Zapraszamy do przeczytania naszego najnowszego artykułu.

Nowość w salonach kosmetycznych

Zabieg HIFU to ciągle nowość w wielu salonach kosmetycznych, jednak jego stale rosnąca popularność sprawia, że coraz więcej osób się nim interesuje. Nowoczesna technologia bywa kosztowna i tak też jest w tym przypadku, ponieważ w zależności od wybranej partii ciała i intensywności zabiegu, jego koszt może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Jednak taka cena idzie w parze z wysoką efektywnością, którą cenią sobie klienci. Rezultaty HIFU są nie do przecenienia, a sam zabieg jest bezinwazyjny, więc praktycznie bezbolesny i o minimalnym ryzyku ewentualnych powikłań. Na szczególną uwagę zasługuje fakt uniwersalności HIFU, ponieważ zabieg można przeprowadzić praktycznie na całym ciele, a jego oddziaływanie jest niezwykle kompleksowe, więc sprawdzi się w przypadku różnorakich problemów skórnych. Co więcej, efekty utrzymują się przez długi czas, a pierwsze rezultaty są widoczne już w dzień jego przeprowadzenia.

Co to jest zabieg HIFU?

Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, HIFU to skrót od angielskiej nazwy high-intensity focused ultrasound oznaczającej skupioną wiązkę fal dźwiękowych o dużym natężeniu. Jest to zabieg medycyny estetycznej, jednak do jego wykonania nie potrzeba skalpela, ponieważ HIFU jest całkowicie bezinwazyjne. Skoncentrowane ultradźwięki o wysokim natężeniu zostają skupione w precyzyjnie wybranym obszarze ciała. Doprowadza to do ruchu i w konsekwencji tarcia komórek, które w ten sposób zaczynają wytwarzać ciepło, więc wewnątrz tkanek dochodzi do niewielkich poparzeń (od 0,5 do 1 mm). Poparzenia są bezbolesne, jednak w ich efekcie dochodzi do stymulacji, regeneracji i odbudowy tkanek. Wszystko dzieje się w głębokiej warstwie skóry, dzięki czemu warstwa naskórkowa nie zostaje przerwana, a same procesy są efektywniejsze. Zabieg można przeprowadzać na każdej części ciała: twarzy, szyi, dekolcie, brzuchu, nogach itd., a jego intensywność uzależniona jest od indywidualnych potrzeb oraz stopnia zaawansowania problemu. Poprawa napięcia i zagęszczenie skóry są widoczne natychmiastowo, więc HIFU wykorzystuje się bardzo często do liftingu.

Działanie zabiegu HIFU

Podczas zabiegów HIFU dochodzi do wystąpienia dwóch zjawisk – cieplnego (termicznego) i mechanicznego. W pierwszym przypadku tkanki pochłaniają skupione fale ultradźwiękowe, co doprowadza do wzrostu temperatury w ich obrębie, nawet do 70 stopni Celsjusza. To z kolei wywołuje koagulację tkanek i ścinanie się ich białek. W drugim przypadku dochodzi do wytworzenia się mikroskopijnych pęcherzyków gazu wewnątrz komórek, co z kolei powoduje wzrost ciśnienia i w rezultacie niszczy całą strukturę takiej komórki. I chociaż opis takich procedur może wydawać się inwazyjny, to sam zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, a oba zjawiska stymulują komórki do regeneracji, dzięki czemu efekty widać już po pierwszym razie. I to właśnie wysoka skuteczność jest jego największym atutem, ponieważ pozytywne zmiany są dostrzegalne gołym okiem bezpośrednio po wykonaniu zabiegu. Jednakże na prawdziwe rezultaty i zdecydowaną poprawę kondycji skóry trzeba poczekać kilkanaście tygodni (około 90 dni), ponieważ po tym okresie kończy się pełen proces regeneracji i produkcji nowych włókien kolagenowych. Wtedy to można dostrzec znaczne ujędrnienie skóry i redukcję zmarszczek oraz większe napięcie owalu twarzy.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu HIFU

Zabiegi HIFU przeprowadzane są najczęściej na skórze twarzy, szyi i dekoltu, ponieważ jego efektem jest między innymi zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny oraz redukcja zmarszczek, także mimicznych. Dzięki temu skóra staje się gładsza i napięta, a zmarszczki są zdecydowanie mniej widoczne, nawet te w okolicach ust i oczu (tzw. kurze łapki). Dodatkowo poprawa elastyczności sprzyja wizualnemu odmłodzeniu twarzy poprzez wzmocnienie jej owalu i zmniejszenie opadających policzków. HIFU ma również działanie prewencyjne, ponieważ opóźnia naturalne procesy starzenia się skóry. Jednak lifting skóry twarzy i szyi to nie jedyne wskazanie do skorzystania z tego zabiegu, ponieważ stosuje się go również w innych przypadkach. Jakich? Poniżej pełna lista:

Wskazanie do przeprowadzenia zabiegu HIFU:

 • zmniejszone napięcie skóry,
 • brak jędrności skóry,
 • usunięcie podwójnego podbródka,
 • redukcja masy ciała,
 • blizny potrądzikowe i pooperacyjne,
 • rozstępy,
 • zmarszczki,
 • kurze łapki,
 • modelowanie sylwetki,
 • usunięcie przebarwień,
 • zmniejszenie wiotkości skóry po porodzie.


Jak widać, zabieg HIFU jest bardzo uniwersalny i świetnie radzi sobie z różnego rodzaju problemami natury estetycznej. Co ciekawe, technologia HIFU w medycynie estetycznej używana jest z powodzeniem dopiero od kilku lat, jednak same ultradźwięki o wysokiej częstotliwości były i są wykorzystywane w leczeniu mięśniaków i raka. W takim przypadku choroba nowotworowa leczona jest za pomocą fali ultradźwiękowej, która wnika w głąb guza i poprzez podniesienie temperatury w jego obrębie doprowadza do obumierania komórek rakowych.

Przeciwwskazania do zabiegu HIFU oraz ewentualne skutki uboczne

Nawet tak bezinwazyjny zabieg, jakim jest HIFU ma pewną, chociaż dosyć krótką listę przeciwwskazań. W tym przypadku warto rozróżnić przeciwwskazania do zabiegu na twarz i szyję, od tych przeprowadzanych na innych partiach ciała. Co znajduje się na tych listach? Rozpiska, jak zawsze w punktach:

Ogólne przeciwwskazania do zabiegu HIFU:

 • choroba nowotworowa,
 • choroby serca,
 • stany zapalne, zranienia i choroby skórne,
 • cukrzyca,
 • padaczka,
 • choroby neurologiczne,
 • przyjmowanie leków,
 • rozrusznik serca,
 • metalowe implanty,
 • ciąża,
 • okres karmienia piersią.


Przeciwwskazania do zabiegu HIFU na twarz i szyję:

 • użycie kwasu hialuronowego w ciągu ostatnich dwóch tygodni,
 • botoks.


Zabieg HIFU jest mało inwazyjny, co oznacza, że ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest minimalne. Jednak z kronikarskiego obowiązku musimy o nich wspomnieć.

Efekty uboczne zabiegów HIFU:

 • delikatne zaczerwienie skóry w miejscu wykonywania zabiegu,
 • delikatna nadwrażliwość i bolesność,
 • lekkie mrowienie.


W celu wyeliminowania przeciwwskazań oraz późniejszych skutków ubocznych, warto przeprowadzić rozmowę z kosmetyczką przed zabiegiem. Taki wywiad pozwoli na bezpieczną i efektywną pracę.

Jak wygląda zabieg HIFU i ile kosztuje?

Na czym polega zabieg HIFU, wytłumaczyliśmy już wyżej, ale w tym miejscu skupimy się na jego przebiegu w salonie beauty. Wszystkie popularne zabiegi w gabinetach kosmetycznych powinna łączyć jedna rzecz, czyli wywiad przeprowadzony w celu wyeliminowania przeciwwskazań. Warto postawić na całkowitą szczerość podczas rozmowy ze swoją kosmetyczką, ponieważ pozwoli to na przeprowadzenie bezpiecznego zabiegu, a w efekcie zwiększy jego pozytywne efekty. W związku z tym taka rozmowa jest pierwszym etapem. Drugim krokiem jest dokładne oczyszczenie skóry twarzy (lub innej partii ciała) i indywidualne dopasowanie parametrów urządzenia do potrzeb klienta. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie głębokości wnikania fal dźwiękowych, aby nie doszło do niechcianych poparzeń kości. Następnie na oczyszczoną i zdezynfekowaną skórę twarzy zostaje nałożony specjalny żel, a potem przyłożona głowica urządzenia. Czas i intensywność zabiegu zależą od rodzaju problemu oraz wybranej partii ciała, na której jest on przeprowadzany.

O kosztach wykonania zabiegu wspomnieliśmy także wyżej i one również wynikają z czasu trwania, miejsca oraz stanu skóry. Należy pamiętać, że każda skóra trochę inaczej zareaguje i czym innym będzie lifting twarzy, a czym innym redukcja tkanki tłuszczowej lub efekt spłycenia zmarszczek. Warto ustalić wcześniej, jakich efektów można spodziewać się bezpośrednio po zabiegu, a jakie rezultaty pojawią się w okresie 3 miesięcy. Doświadczona kosmetyczka tak dobierze parametry, aby sprostać oczekiwaniom klienta.

Zalecenia po zabiegu HIFU

Aby wzmocnić pozytywne efekty zabiegu, warto stosować się do pewnych zaleceń, które jeszcze bardziej je spotęgują. Przez okres pierwszych kilku dni należy zachować szczególną ostrożność, aby nie podrażnić wrażliwej skóry. W tym czasie trzeba kategorycznie unikać różnego rodzaju peelingów i stosować delikatne kosmetyki ochronne. Z kolei następne 4 tygodnie to czas, w którym lepiej unikać leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a w razie takiej potrzeby sięgać jedynie po paracetamol. Prawidłowa pielęgnacja powinna zwielokrotnić zadowolenie z efektów, które będą narastać wraz z upływem czasu i regeneracją tkanek. Po upływie kilku bądź kilkunastu miesięcy (nawet 18 miesięcy) można przeprowadzić kolejny zabieg HIFU.

Newsletter